آیا می خواهید والدینتان به شما افتخار کنند؟ آیا از آنها می خواهید که به شما اعتماد داشته باشند و روی شما حساب کنند؟ آیا می خواهید یک الگویی برای رفتار خوب باشید؟ در این صورت باید این مقاله را با دقت مطالعه کنید!

بخش یک – مسولیت پذیر باشید

1. تمیز و مرتب باشید.

والدین دوست دارند اتاق های تمیز، صندوق های منظم و اتاق مرتب را ببینند که هیچ بالشتی در آن نباشد. سعی کنید که هر روز یک مقدار تمیزکاری انجام دهد تا تمیز کردن اتاقتان یک کار خسته کننده ای نباشد.

سعی کنید که هر روز پنج دقیقه را به تمیزکاری اختصاص دهید؛ برای مثال می توانید در عصر این کار را انجام دهید.

2. لباس خوبی بپوشید و از بدن خودتان محافظت کنید.

سبک شخصی خودتان را پیدا کنید: با مزه، شیک پوش، دخترانه، پسرانه، جدی یا خیال باف. هر سبکی که انتخاب کرده باشید، باید لباس های تمیزی داشته باشید، موهای خودتان را شانه بزنید و دندان هایتان را مسواک بزنید.

بهداشت را رعایت کنید. در فرصت های مناسب دوش بگیرید، موهای خودتان را بشورید و شانه بزنید و صورتتان را تمیز کنید. این کار می تواند به شما کمک کند که شبیه به یک فرشته کوچک باشید و خودتان هم این احساس را داشته باشید.

در صورتیکه خودتان نتوانید همه کارها را به تنهایی انجام دهید، یک شرایط کاملا طبیعی خواهید داشت. از والدین، برادر، خواهر یا سایر مراقبان بخواهید که به شما کمک کنند.

3. حداکثر مسولیت پذیری را داشته باشید.

به محض آمدن به خانه تکالیفتان را انجام دهید؛ این کار باعث خواهد شد که والدینتان از شما راضی باشند و اجازه خواهند داد که بقیه روز را آزاد باشید.

برای انجام تکالیف مدرسه تلاش کنید و سعی کنید که بهترین نمره های ممکن را بگیرید.

این نکته را به یاد داشته باشید که در کارهای طولانی مدت، تلاش کردن اهمیت بیشتری نسبت به انجام دادن کار دارد.

حتی در صورتیکه نمره شما بالاتر از سطح متوسط یا در سطح متوسط نباشد، در صورتیکه تلاش قابل تحسینی کرده باشید، این نمره تان تاثیر زیادی در ارزیابی شما نخواهد داشت. والدینتان به دلیل اینکه بیشترین تلاش ممکن را انجام داده اید، به شما افتخار خواهند کرد.

در صورتیکه به کمک نیاز داشته باشید، درخواست کمک بکنید! این کار منجر به ناراحتی والدینتان نخواهد شد، در واقع این مورد نشان خواهد داد که به کارتان اهمیت می دهید.

خواب کافی داشته باشید، غذای مناسبی بخورید و یک بخش از وقت خودتان را به بیرون رفتن اختصاص دهید. این کار به والدینتان نشان خواهد داد که همه چیز را بخوبی به شما آموزش داده اند.

4. اشتباهات خودتان را بپذیرید.

سرزنش کردن سایر افراد یک کار نامناسبی است (و این احتمال وجود دارد که والدینتان در حین انجام یک کار اشتباه، شما را سرزنش کنند). به جای این کار به پیش والدینتان بروید و بگویید که "این کار من اشتباه بود.

متاسفم." حتی در صورتیکه والدینتان از اشتباه شما ناراحت باشند، از اینکه مسولیت کارتان را به عهده گرفته اید، به شما افتخار خواهند کرد. ممکن است که والدینتان عصبی شوند و به صورت مکرر در مورد اشتباه شما صحبت کنند، ولی نباید به آنها جواب بدهید.

بنابراین در بدترین موقعیت های ایجاد شده باید خودتان را کنترل کنید و آرام باشید.

5. به عهدهای خودتان پایبند باشید.

در صورتیکه از شما درخواست کمک شود، کارهای گفته شده را انجام بدهید. والدینتان از اینکه می توانند به شما اعتماد کنند، خوشحال خواهند بود و در رابطه با موارد مهم هم به شما اعتماد خواهند کرد.

در صورتیکه نسبت به توانمندی خودتان برای انجام کاری مطمئن نباشید، قول ندهید که آن را انجام خواهید داد. به جای این که بگویید "فکر می کنم که بتوانم" بگویید که "من تلاش خودم را خواهم کرد."

در صورتیکه به هر دلیلی نتوانید قول خودتان را انجام دهید، فورا آن را اطلاع دهید! موارد پیش آمده را توضیح دهید، عذرخواهی کنید و در مورد کار بعدی با این فرد صحبت کنید.

بخش دو – روابط

1. بر روی مواردی که در مورد خانواده تان دوست دارید، متمرکز شوید.

چه چیزی باعث می شود که خانواده شما یک خانواده خاصی باشد؟ چه ویژگی هایی از اعضای خانواده تان را دوست دارید؟ در رابطه با این موارد ارزشمند فکر کنید و سعی کنید که این را به صورت روزمره و با استفاده از روش های مختلف نشان دهید.

2. با برادران و خواهرانتان مهربان باشید.

با برادران و خواهران کوچکترتان بازی کنید و زمانیکه والدینتان کار داشته باشند، از آنها نگه داری کنید. در کنار برادران و خواهران بزرگتران باشید و در صورتیکه کار داشته باشند، تنهایشان بگذارید.

با برادران و خواهرانتان دعوا نکنید و در صورتیکه آنها با شما دعوا کنند، این کارشان را تلافی نکنید. نسبت به آنها بی توجه باشید و در صورتیکه مزاحمتی برای شما ایجاد کنند، به صورت مناسب از آنها بخواهید که این کارشان را متوقف کنند.

در صورتیکه والدینتان مشاهده کنند که شما همه تلاش خودتان را برای پیشگیری از دعوا انجام می دهید، شما را سرزنش نخواهند کرد.

3. به والدینتان (یا یکی از والدینتان) نشان دهید که به آنها علاقمند هستید.

سپاسگزاری خودتان را از طریق در آغوش گرفتن یا گفتن "متشکرم" در زمانیکه یک کاری را برای شما می کنند، نشان دهید. بدون هیچ بهانه ای کارهایی که از شما درخواست شده است را انجام دهید و در صورتیکه لازم باشد مخالف کنید، درخواست آنها را رد کنید.

4. از جر و بحث با خانواده تان اجتناب کنید.

در صورتیکه شما با یک فرد دیگری اختلاف نظر داشته باشید، آرامش خودتان را حفظ کنید. خوش برخورد باشید و به حرف های طرف مقابلتان گوش دهید. منظور طرف مقابلتان را درک کنید و سعی کنید یک کاری انجام دهید که منجر به خوشحالی همه افراد شود.

همواره نظرات خودتان را به صورت مودبانه بیان کنید. برای مثال در صورتیکه احساس کنید هیچ مسولیتی در قبال شستن ظرف ها ندارید، در رابطه با این موضوع صحبت کنید و پیشنهاد بدهید که در یک کار دیگری کمک کنید.

برای مثل می توانید بگویید که "پدر، من فکر می کنم به اندازه کافی بزرگ نشده ام که ظرف ها را بشورم. من می ترسم که آنها را زمین بیاندازم و فکر نمی کنم به اندازه کافی قوی باشم که همه چیز را تمیز کنم.

ولی در صورتیکه از من انتظار مسولیت بیشتری داشته باشید، می توانم یک کار دیگری انجام بدهم، مثلا می توانم جاروبرقی بزنم." در صورتیکه گفتن این حرف ها به صورت رو در رو برای شما سخت باشد، می توانید یک نامه ای در این مورد بنویسید.

در صورتیکه احساس کنید عصبی هستید، به جای داد زدن یا گفتن حرف های نامناسب، سعی کنید که بحثتان را متوقف کنید. برای مثال می توانید بگویید که "من الان خیلی ناراحت هستم و باید یک مقدار آرامتر شوم." بعد از اینکه آرام شدید، می توانید به بحث خودتان ادامه دهید.

5. در صورتیکه برادران یا خواهران شما مشکلی ایجاد کنند، سعی کنید که خودتان را از آنها دور کنید.

شما هیچ نوع رقابتی با آنها ندارید و خوشحال شدن در نتیجه اتفاق افتادن یک مورد بد برای برادر یا خواهرتان یک رفتار مناسبی نیست (و فرشته ها چنین کاری انجام نمی دهند). یک حریم خاصی برای برادران و خواهرانتان در نظر بگیرید و در صورتیکه یک حرف زشتی بزنند، وانمود کنید که چیزی نشنیده اید.

بعد از پایان یافتن این مورد، سعی کنید یک کار خوبی انجام دهید؛ برای مثال می توانید آنها را در آغوش بگیرید، آنها را در خوارکی تان شریک کنید، یا یک عکسی خنده داری بکشید که منجر به خندیدنشان شود. این کار می تواند به آنها کمک کند تا احساس بهتری داشته باشند. همچنین ممکن است بخواهند تنها باشند که یک مورد کاملا عادی است.

6. در برخی مواقع به صورت خودانگیخته، یک سری کارهایی انجام دهید که مورد دلخواه اعضای خانواده تان باشد.

برای مثال می توانید از برادران یا خواهرانتان نگهداری کنید، یک سری کارتهای هدیه و وسیله های سرگرمی به آنها بدهید، خانه را تمیز کنید یا غذا بپزید (در صورتیکه به اندازه کافی بزرگ باشید). همه افراد گشاده دستی و بخشش را دوست دارند.

7. مهربان بودن را تمرین کنید.

به راحتی سایر افراد را ببخشید، دمدمی مزاجی آنها را بپذیرید و روابط خوبی ایجاد کنید. والدینتان از اینکه ببینند مهربان هستید، خوشحال خواهند شد. فراموش کردن و مهربان بودن بهترین جنبه های مربوط به دوست داشتن هستند.

8. در مورد دیدگاه سایر افراد زیاد نگران نباشید.

شما می توانید رفتار خودتان را کنترل کنید، ولی نمی توانید طرز تفکر سایر افراد را تغییر دهد. این شرایط تقصیر شما نیست. باید ریلکس باشید، زندگی شادی داشته باشید و از دوران کودکی تان لذت ببرید!

توصیه ها:

• از موارد کوچک قدردان باشید و آن را بروز دهید. سایر افراد دوست دارند که منجر به خوشحالی شما شوند.
• یک فردی که رفتار خوبی با برادران و خواهرانش دارد، مورد تحسین قرار می گیرد و حرف های زشتی نسبت به او زده نمی شود. با برادران و خواهرانتان مهربان باشید.

هشدارها:

• در صورتیکه برادران یا خواهرانتان از شما بخواهند که یک کار شیطنت آمیزی انجام دهید، هیچ وقت این کار را نکنید.

به روز رسانی شده: 11 اکتبر 2019